Gramatyka: so that (cel)

13 listopada 2019 0 Comments

Dzisiaj na blogu o zdaniu okolicznikowym celu. Zagadnienie to nie należy do szczególnie trudnych, niemniej jednak czasami może stwarzać pewne problemy. Mowa o SO THAT, czyli  o tym, jak w zgrabny i gramatycznie poprawny sposób wyrazić cel tego, co robimy. Warto wiedzieć, że sami Anglicy częściej sięgają po to wyrażenie w codziennej mowie 😉 Przyjrzyjmy się zatem, jak działa ono w praktyce 🙂

W porównaniu do innych wyrażeń, które w języku angielskim wyrażają celowość, SO THAT ma jedną zasadniczą przewagę – można go użyć w przypadku, gdy mówimy o jednym… lub o dwóch podmiotach. W przypadku IN ORDER TO, SO AS TO czy samego TO nie możemy użyć dwóch podmiotów, ponieważ stosujemy po nich bezokolicznik i nie ma tam niestety miejsca na dodatkowy podmiot. Spójrzcie na poniższe zdania:

A friend of mine called to invite me to a party.

A friend of mine called in order to invite me to a party.

A friend of mine called so as to invite me to a party.

SO THAT można stosować zamiennie z powyższymi wyrażeniami. Warto jednak pamiętać, że zdania, które odnoszą się teraźniejszości i przyszłości wymagają zastosowania czasowników modalnych can/ will/ may po so that (czasami można też spotkać się z użyciem samego czasu teraźniejszego present simple). Kiedy odnosimy się do czasu przeszłego, musimy zastosować could/ would/ might.

Przykłady:

I’ve saved some money so that I could go on my dream holiday.

I want to finish my project as soon as possible so that I will have a few days off this month.

Our teacher explained the grammar issue carefully to us so that we could understand it easily.

Mam nadzieję, że od teraz będziecie znacznie chętniej sięgać po SO THAT 😉

 

Comments are closed.